Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

 

O młynie

Czcionka:

Budynek dawnego młyna położony jest nad odnogą rzeki Widawy – Młynówką w obszarze miasta lokacyjnego. Budynek został wzniesiony zapewne w II połowie XIX wieku w miejscu starszej zabudowy o konstrukcji szachulcowej. Składa się on z dwóch bliźnich brył zachodniej o funkcji biurowo-mieszkalnej i wschodniej – produkcyjnej. W trakcie remontów w II połowie XX wieku przekształcono elewacje części  produkcyjnej.

 Układ bryły złożony jest z dwóch przylegających do siebie trzykondygnacyjnych budynków. Elewacje zachodniego ukształtowania jako czteroosiowe w bogatym detale eklektycznym. Natomiast wschodni otrzymał zapewne detal skromniejszy (obecnie skuty) a elewacje ukształtowano jako trzyosiową. Układ elewacji bocznych poszczególnych obiektów powiela kompozycję na fasadzie. Jednak elewacje boczne mają o jedną oś okienną mniej. Całość budynku nakrywa niski płaski dach dwuspadowy kryty papą.

 

 Układ wnętrz części biurowo-mieszkalnej jest trzypasmowy dwutraktowy z klatką schodową umieszczoną centralnie. Natomiast wnętrze części produkcyjnej jest jednoprzestrzenne a na poszczególnych kondygnacjach umieszczone są maszyny do mielenia i obróbki zboża.

 W budynku zaprojektowano ekspozycję istniejących maszyn młyńskich. Jest ona zlokalizowana na trzech kondygnacjach części przemysłowej. Natomiast część biurowo-mieszkalna pozostała bez zmian.

Godziny otwarcia: Wtorek - Sobota 9:00 - 17:00, Niedziela i Poniedziałek - nieczynne (w niedzielę możliwość zwiedzania w godzinach 11-16 po kontakcie z Izbą Regionalną)

Kontakt: 605 409 985, edward-marek@wp.pl

Fot. Mateusz Magda dla dolny-slask.org.pl

Biuletyn Informacji Publicznej